Pijačni dani u Rudom ponovo su postali dio svakodnevnice građana i građanki ove opštine nakon uređenja i obnove gradske pijace. Malim proizvođačima su po prvi put obezbijeđeni uslovi za pravilno skladištenje i očuvanje poljoprivrednih, mliječnih i mesnih proizvoda, što kupcima garantuje sigurne i kvalitetne proizvode.

Svaki četvrtak u sedmici godinama unazad je važio za tradicionalni pijačni dan u Opštini Rudo na krajnjem istoku Bosne i Hercegovine. Na ovaj dan stotine građana i građanki Rudog, kako iz urbanih tako iz udaljenih naselja, obilaze gradsku pijacu radi nabavke svježih domaćih proizvoda. Mnogi su svoju životnu rutinu podredili ovom danu, pa se četvrtkom zanemaruju sve druge obaveze.

Dugogodišnju tradiciju je nažalost prekinula pandemija COVID-19 kada je usljed teških uslova rada pijaca u Rudom privremeno zatvorena. Mali proizvođači su odustajali od prozvodnje i prodaje svojih proizvoda, što se umnogome odrazilo na ekonomiju ove lokalne zajednice.

Građanka Rudog Gordana Stančić, čiji mliječni proizvodi su godinama u ponudi na pijačnim štandovima, prisjeća se da nije bilo lako oporaviti se nakon obustave rada. Srećom, novu priliku da unaprijede svoj rad prodavci su dobili učešćem Opštine Rudo u projekta „Podrška Evropske unije za konkurentnost poljoprivrede i ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini“ (EU4AGRI).

 

“Danas radimo u daleko boljim uslovima što nam je svima itekako olakšalo rad”, kaže Stančić.

U okviru projekta EU4AGRI, Evropska unija je izdvojila više od 51.000 KM za uređenje i obnovu pijace u Rudom, dok ukupna vrijednost investicije iznosi više od 68.000 KM, a kojom upravlja Komunalno preduzeće “Usluga” a.d. Rudo.

Na pijaci su opremljeni kako vanjski, tako i unutrašnji dio prostora, te je saniran postojeći mokri čvor. Ovom sanacijom su unapređeni uslovi za prodaju domaćih poljoprivrednih proizvoda, dok je posebno uređen dio za prodaju mliječnih proizvoda i suhomesnatih proizvoda uz opremanje pijace rashladnim uređajima i posudama za bolje očuvanje proizvoda.

“Vjerujem da će novi uslovi značajno utjecati na ponovno vraćanje domaćih proizvođača i njihove robe na pijacu. Rudo je mala sredina, izuzetno nerazvijena, zbog čega svaki projekat ovakvog karaktera doprinosi unapređenju usluga za naše građane”, kazala je Jelena Kuzmanović, stručna saradnica za upravljanje razvojem, razvojne programe i projekte u Opštini Rudo.

Učešćem u projektu EU4AGRI gradska pijaca u Rudom je po prvi put obezbijedila i zatvoreni prostor za prodaju namirnica životinjskog porijekla, što je izuzetno značajno za stanovnike ove opštine koji su se početkom 2024. godine suočili sa zatvaranjem mesnice. Na sreću, mesni i suhomesnati proizvodi sada su im dostupni na pijaci.

Trgovci su posebno zadovoljni nabavkom pokretnih rasklopnih štandova koji sadrže dio za odlaganje proizvoda. Nabavljeno je ukupno 18 drvenih štandova, tri rashlane vitrine, tri staklene posude i tri stola za odlaganje mlijeka, mliječnih i suhomesnatih proizvoda.

“Ne kisne nam, ne duva nam, što je najvažnije. Mnogo je lakše raditi u ovakvim uslovima. Nadamo se da će se što više kupaca vratiti na pijacu i da će ovo uređenje biti motivacija i za poizvodnju i kupovinu”, istakla je trgovkinja Gordana Stančić.

Iz Opštine Rudo dodaju da će uređenje pijace značajno utjecati i na održavanje kontinuiteta održavanja sajmova u Rudom.

“Opština Rudo već osam godina organizuje sajam domaćih proizvoda koji ima regionalni karakter i na kojem izlažu izlagači iz regiona i šire. Zahvaljujući projektu osigurali smo i pokretne štandove koje smo već koristili na prošlogodišnjem sajmu, a planiramo to učiniti i ove godine”, rekla je Kuzmanović.

Pored obnove pijace u sklopu projekta EU4AGRI projekta koji finansira Evropska unija, za korisnike pijace koji se bave prodajom mlijeka, mliječnih proizvoda i suhomesnatih proizvoda organizovana je i obuka na kojoj su imali priliku unaprijediti znanje o osiguravanju sanitarnih uslova proizvoda, te pravila iz protokola COVID 19. U tu svrhu proizvođačima mlijeka je podjeljeno deset emajliranih kanti od 20 litara.